jeden pán kdysi řekl: "No...not without incident!" .. a já to vidím úplně stejně

Záhada zamknutého pokoje ... aneb kam s „temným rytířem“

7. srpna 2008 v 11:06 |  Film
Vysokoškolské koleje. Tato místa se dost často stávají vděčným tématem rozhovorů, vzpomínání, vtipů a hlavně historek (častějším tématem je snad jen vojna). Není se pak čemu divit, že i já občas se slzou v oku vzpomínám, jak mě probudil pochodující holub po stole, jak jsme děsili lidi maketou Pierce Brosnana, atd. Však co se mi stalo před včerejškem, nemělo obdoby.

V neděli, těsně před půlnocí jsem klidně a naprosto netuše, co bude za pár minut následovat, vstoupil do svého pokoje. Uložil jsem objemný batoh do kouta a vydal se ke dveřím se skleničkou v ruce, s cílem jít natočit pramenitou vodu, jenž koluje v místním vodovodu. Něco se mihlo vzduchem. Je už tma, máš ušmudlané brýle, jsi znaven, jistě se ti jen něco zdálo. Tyto a další logická vysvětlení mi kmitala hlavou. Něco jsem zahlédl. Ponuré stíny začaly hrát své nejlepší vystoupení.
To bude jistě vrabec, řekl jsem si. A přichystal si ruce, k lapení toho nezbedy a vypustění do volné přirody, kam ostatně patří. Však tajemné zvíře agresivně vyletělo proti mě. Hrůza mnou otřásla. Mohutná blankytná křidla zašustila vzduchem. Proti mě se vyřítil netopýr. Naprosto jiná sorta létací zvířeny, nebezpečný, dravý a krevežíznivý. Propadl jsem panice. Otevřel jsem okno (které bylo do té doby zavřeno!) a čekal, že nezvaný návětěvník pokojně opustí místnost. Nestalo se tak. Udělal několik přeletů, ale k oknu se neměl. Místo toho se usadil na horní polici s comicsy, které začal očichávat, a zároveň se ďábelsky pochechtával (ne tak docela, ale viděl jsem mu to na očích). Poté co mě skoro k smrti vyděsil, tak udělal další přelet a usadil se na za závěsem na garnýži, kde chtěl pravděpodobně přenocovat.
V mžiku jsem byl u závěsu. Po několika minutách třepání se závěsem se asi netopýr rozhodnul, že už mu to za to nestojí. Opět kolem mne proletěl, posměšně vypláznul jazyk a vyletěl ven do vlahé noci.
Myslel jsem, že je všemu konec. Však tento noční přízrak byl jen děsivým zvěstovatelem následujících událostí.
Poznámka wiki:
Netopýr saviův byl na území ČR nalezen v roce 2001 v Žabčicích u Brna a v Brně. Jde o 2 jedince vyskytující se na našem území.
Následující den jsem spolu s drahou polovičkou vyrazili do Olympie. Náš cíl byl jasný. Shlédnout snímek Batman: The Dark Knight. Všechno šlo jako po másle, dokud ... jsem nepřišel k pokladně kina a nadiktoval číslo kódu, který zaručoval rezervace na dvě místa ve třetí řade od konce, přesně uprostřed. Mladík několika minutách hledaní v systému mi suše oznámil, že tato rezervace neexistuje. Když jsem ho ujistil, že existovat musí, protože jsem dostal potvrzovací email, tak mi oznámil, že jestli chci na ten film jít, tak má ještě několik míst v prvních dvou řadách. Rozčílil jsem se. Ne nad tím, že tam prostě nezervace není, ale nad přístupem, který mladík projevil. Něco jsem po něm vyštěknul a odešel jsem od pokladen.
To ten zatrecený netopýr. Po incidentu s mladíkem okupujícím veřejný internet jsem si opět vypsal informace z obdrženého emailu a napadla mne spásná myšlenka. Zavolat si na info-linku kina a ověřit si rezervaci tam. Opět neúspěch. Když jsem se dožadoval vysvětlení, jak tato situace nastala, tak mi slečna operátorka odpověděla "ono to tam asi nějak přeskočilo". Po-té mi dala telefon na manažera daného kina, s tím, že on může mou situaci vyřešit.
Milý pán se mi omluvil a místo vysvětlení stituace mi přímo nabídnul řešení, které bylo uspokojivé. Deset minut před začátkem představení jsem se měl dostavit k pokladnám, kde pro mne měl mít dva lístky na dané představení s ekvivalentní hodnotou sedadel. A tak se i stalo.
Poznámka Blaira:
Nenechte se sebou cloumat a domáhejte se toho, na co máte právo.
Takže teď něco málo k samotnému filmu. Z mého pohledu je to jednoduché. Batman: The Dark Knight je skvělý film, ale špatná comicsová adaptace. Pokud jdete do kina, tak se vám dostane výborného a přemýšlivého thrilleru, který ale bez comicsových postav naprosto obejde. Samotná comicsovost úplně vyšuměla ještě než se stačila otevřít pomyslná láhev. Předchozí Batman Begins byl comicsový aspoň trochu, The Dark Knight ani náhodou. A je to smutné.
Heath Leadger byl skvělý, ale Jocker v jeho podání je spíš pobuda, než noblesní blázen. Takže Jack Nicholson rozhodně neporažen a pro mne bude navždy Jockerem. Už i samotný Michael Keaton působí věrohodněji jako rozmařilý miliardář, ale v porovnání s Balem to není až takový rozdíl jako v případu Leadger vs. Nicholson. Obsazení Maggie Gyllenhaal jako Rachel Dawes jsem vnímal spíš jako špatný vtip. Nejenom že opětovné ztvárnění této postavy mi přislo nezajímavé, ale samotná herečka je mi prostě nesympatická (asi kvůli tomu, jak se jí snažili vyhladit všechny vrásky - neúspěšně). Ale abych jenom neplival špínu ... tak ... Aaron Eckhart alias Harvey Dent alias Two Face. Naprosto úžasný herecký výkon. Jak po "nehodě" tak před "nehodou". Two Face v podání Tommyho Leeho Jonese je v porovnání s Eckhartem naprosto nevěrohodný a neškodný blázínek. Two Face nebyl jen tak šílený, byl logický, chladnokrevný a řídil se svou mincí. Uznávám, že je to možná i díky prostoru, kde jsme mohli vnímat přerod čistého Harveyho Denta v jednoho z největších zločinců Gothamu.
Film je temný a přemýšlivý (občas až přespříliš), takže není divu, že po intouších typu František Fuka musí v kině uklízet. Přesto tam něco chybí (možná ta comicsovost a nebo i některé scény?) a konečné rozuzlení snímku to všechno kazí. Tohoto rozuzlení a myšlenky se nám totiž už dávno dostalo v samotném závěru Batman Begins. Do stejné řeky dvakrát nestoupíš a já rozhodně nemám důvod shlédnout film podruhé. Aspoň ne v kině.
Poznámka Blaira:
Samotná comicsovost úplně vyšuměla než se stačila otevřít pomyslná láhev.Takže radši šáhněte po ročníku 1989.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cece Cece | 7. srpna 2008 v 11:21 | Reagovat

Safra, měl sis to zvířátko ochočit :-D

2 Bossi Bossi | Web | 7. srpna 2008 v 21:33 | Reagovat

A když jsem u něj na kolejích já, žádné vzrůšo v podobě netopýra se nekoná. Maximálně mlaskající spolubydlící.

To pomalu vypadá, jak kdyby se ti to nelíbilo. ;) O zmizelé comicsovosti už jsem psala jinde a o strachu z Ledgera také. :) Jo, záporáci nejsou špatně zahraní, ale jsou zkrátka... jiní.

Ještě k těm netopýrům... Ať je společnost informována... ;) Z toho šoku se mu chudákovi v noci zdává, že jsem upír a okusuji mu ruku. :) Takže bacha na netopýry!

3 Haluzzák Haluzzák | 9. srpna 2008 v 22:26 | Reagovat

A co trik s tužkou... ?

4 Annaud Annaud | E-mail | 10. srpna 2008 v 12:29 | Reagovat

Franta Fuka a intouš? Tak věřím tomu, že kdyby si to přečetl, tak umře smíchy .....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama